Metodes.lv
  • Latviešu valoda
  • English

Zibspuldze

Vienkāršs instruments atgriezeniskās saites iegūšanai un cilvēku līdzatbildības veicināšanai.

< 20 cilv.

5 – 10 min.

Apraksts

Sanāksmes beigās vai noslēdzot kādu nozīmīgu posmu, uzdod jautājumu dalībnieku viedokļu izzināšanai, piemēram, “Kādas ir jūsu sajūtas par šodien pieņemtajiem lēmumiem?”, “Kas jums patika un kas jums nepatika šodienas sanāksmē?”, «Ko nākamajā reizē varētu darīt citādāk?». Svarīgi, lai tas būtu atvērts jautājums.

Dalībnieki pēc kārtas atbild uz jautājumu. Vēlams, lai atbildes būtu īsas – viena vai divu teikumu garumā, piemēram, tās var sastāvēt no viena pozitīva un viena negatīva iespaida. Atbildes nekomentē ne vadītājs, ne dalībnieki. Izteiktos iespaidus var pārrunāt kopīgā nobeiguma diskusijā. Vēlams, lai katrs dalībnieks atbildētu uz jautājumu.

Zibspuldzes metodi var izmantot brīžos, kad grupā ir radies konflikts, piemēram, vadītājs var uzdot dalībniekiem jautājumu “Kā jūs izjutāt konfliktu, kas tikko izcēlās starp Jāni un Daci?”

Ja zibspuldzes metodi izmanto pasākuma nobeigumā, nav lietderīgi pēc tam vēl sākt garas diskusijas par izteiktajām atbildēm. Nedrīkst pieļaut, ka vadītājs vai dalībnieki sāk taisnoties. Var būt lietderīgi dalībniekus iepazīstināt ar instrumentu „Atgriezeniskās saites noteikumiem».

Piezīmes

Dodot kolēģiem iespēju izteikt savu viedokli, idejas vai bažas, ir lielāka varbūtība, ka nepalaidīs garām kādu nozīmīgu aspektu, radīs iespēju mācīties un veicinās cilvēku līdzatbildību par kopīgo rezultātu.

Šī raksta autors Toms Urdze
ir to licencējis ar
CC BY-SA 4.0