Metodes.lv
  • Latviešu valoda
  • English

Satura radīšana internetā

Ir daudzas un dažādas iespējas satura radīšanai internetā, piemēram, var bez īpašām priekšzināšanām veidot blogu vai tīmekļa lapas tādās platformās kā WordPress, Google Vietnes. Moodle platformā šim nolūkam var izmantot dažādos pieejamos resursus, tai skaitā, Lapa, Grāmata, Viki vietne, Uzraksts, Vārdnīca, kā arī var izmantot H5P dažādos satura radīšanas rīkus.

Jārēķinās ar to, ka, lasot dokumentu datorā vai mobilajā ierīcē, cilvēki mēdz to nelasīt vārdu pa vārdam, bet “pārlaist tam pāri”, pievēršot galveno uzmanību virsrakstiem, ievadam, attēliem un citai izceltai informācijai. Tāpēc e-mācību saturam vēlams būt lakoniskam, precīzam un labi strukturētam. “Apgrieztā piramīda” ir laba vadlīnija, pie kuras pieturēties. Šo pieeju bieži izmanto žurnālistikā – sāk ar pašu būtiskāko informāciju, tālāk papildina saturu ar citu nozīmīgu informāciju, un mazāk svarīgas detaļas ievieto dokumenta beigu daļā.

Apgriezta piramīda

Citi ieteikumi

  • Vēlams izvairīties no gariem teksta gabaliem. Labāk informāciju saskaldīt mazākās vienībās un izmantot hipersaites, lai varētu ērti pārvietoties starp tām.
  • Ievietojot saites, tām vēlams piešķirt jēgpilnu apzīmējumu, piemēram, “Saite uz Vikipēdijas ierakstu”, nevis “Spied šeit”.
  • Interneta vidē ir vēl svarīgāk nekā tradicionālā dokumentā teksta informāciju papildināt ar attēliem, diagrammām vai citu vizuālu informāciju.
  • Jānodrošina, lai dokuments atbilstu pieejamības standartiem, piemēram, diagrammu vai video materiālu saturu vēlams arī atspoguļot rakstveidā, lai to būtu vieglāk atrast un lai to varētu sasaistīt.

Formatējums un struktūra

Jo cilvēki interneta saturu skatās dažādās ierīcēs un ar atšķirīgām pārlūku programmām, nav jēgas aizrauties ar formatējumu. Tā vietā vēlams izmantot teksta redaktora piedāvātos stilus, lai norādītu kas ir kas, piemēram, vai tas ir pirmā, otrā vai trešā līmeņa virsraksts, saraksts, citāts, izceļams teksta gabals, saite u.c. Tālāk jau mācību platforma un/vai interneta pārlūks izlems, kā šo informāciju vislabāk parādīt dažādās ierīcēs un kā to pielāgot dažādiem ekrāna izmēriem.

Svarīgi ir izvēlēties pietiekami lielu burtu lielumu (vismaz 16 px) un atbilstošu kontrastu starp tekstu un fonu.

Vizualizācija veidota vietnē ami.responsivedesign.is

Šī raksta autors Toms Urdze
ir to licencējis ar
CC BY-SA 4.0