2006. gadā Salmans Kāns (Salman Khan) sāka radīt Youtube videoklipus, lai palīdzētu savam brālēnam un citiem paziņām matemātikā skolā. Dažus gadus vēlāk šos klipus skatījās miljoniem skolēnu un skolotāju. Tika nodibināta Khan Academy, kura ir radījusi tūkstošiem mācību video un izveidojusi programmatūru skolēnu un skolotāju atbalstam. 2020. gadā Khan Academy ik mēnesi izmantoja vairāk nekā 18 miljonu studentu 190 valstīs (Skat. preses paziņojumu). Šādu mācību video klipu priekšrocība ir, ka tos var apstādināt un atkārtot, līdz kamēr skolēns ir sapratis pasniegto tēmu. Attīstot šo pieeju tālāk, daudzās mācību iestādēs sāk ieviest {tip Flipped Classroom}“apgrieztās klases”{/tip} principu: skolēni mājās patstāvīgi apgūst mācību vielu, un skolotājam nav jātērē laiku klātienes nodarbībās ar saturu izklāstiem. Iegūto laiku var veltīt projektiem, individuālam atbalstam un praktiskajam darbam.

Ir kļuvuši plaši pieejami brīvi pašmācību un tālmācību kursi. Internetā var atrast brīvus mācību resursus par dārzkopību, augstāko matemātiku, programmēšanu, literatūru, astroloģiju, mašīnas remontēšanu vai gandrīz jebkuru citu interesējošo tēmu. Šī attīstība sasniedza jaunu kvalitāti, kad pasaules vadošās augstskolas, piemēram, Berkeley University of California un MIT, padarīja brīvi pieejamus savu lekciju ierakstus un mācību materiālus. Starplaikā miljoniem cilvēku pasaulē mācās {tip MOOC - Massive Open Online Course}atvērtos tiešsaistes kursos{/tip}, ko piedāvā Coursera, edX un citas platformas (Skat. Saites).

Valodu mācīšanās aplikācija Duolingo ir vēl viens veiksmes stāsts, kas ir mainījis cilvēku mācīšanās ieradumus. Šo risinājumu izmanto ap 300 miljonu aktīvu lietotāju svešvalodas apguvei.

”Lielie dati”, mākslīgais intelekts, virtuālā realitāte, mašīnmācīšanās un citas tehnoloģijas turpinās mainīt mūsu mācīšanās ieradumus un izglītības pasauli. Uz šī fona nav brīnums, ka tieši izglītības tehnoloģijas un medicīna ir tās jomas, kurām jaunuzņēmumi piesaista milzīgas investīcijas. Var piebilst, ka jaunuzņēmēju vidū tradicionālie termini (e-mācības, tālmācība, informācijas un komunikācijas tehnoloģiju izmantošana mācību procesā un citi) nešķiet diez ko atraktīvi, tāpēc tiem ir radies jauns apzīmējums: EdTech (Education Technologies) - jeb Izglītības tehnoloģijas.


Raksti šajā sadaļā