Metodes.lv
  • Latviešu valoda
  • English

Foto un video apstrāde internetam

Lai pievienotu attēlu HTML dokumentam, tam jāatrodas internetā. Moodle un vairums citās platformas pastāv divas iespējas attēlu pievienošanai:

Saite uz attēlu

Var ievietot saiti uz tā atrašanās vietu. Vispirms jāaiziet uz tīmekļa lapu, kurā atrodas attēls. Jāuzklikšķina uz attēla ar labo pogu un jānokopē tā URL adresi. Tagad var atgriezties dokumenta teksta redaktorā un piespiest attēla ievietošanas pogu. Izvēlnē ielīmē adresi, pievieno alternatīvo nosaukumu un saglabā to.

Šīs pieejas trūkums ir, ka, gadījumā, ja tiek veiktas izmaiņas vietnē, kurā atrodas attēla oriģināls, saite uz to beigs strādāt.

Augšupielādēt attēlu

Ir drošāk attēlu augšupielādēt e-mācību vietnē (vai citviet internetā). Vispirms jālejupielādē attēls savā datorā: jāatver attiecīgā tīmekļa lapa, jāpiespiež labā poga, un jāizvēlas lejupielādes funkcija. Lai attēlu pievienotu e-mācību vidē, atkal jāpiespiež attēla ievietošanas poga, bet šoreiz jāizvēlas faila augšupielāde no datora.

Augšupielādējot attēlu internetā, vēlams pievienot alternatīvo tekstu – tas ir īss paskaidrojums tam, kas redzams attēlā. Šis teksts tiks parādīts, ja kaut kāda iemesla dēļ neizdodas ielādēt attēlu lapā, kā arī tas ļaus cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kuri izmanto ekrānlasītāju, uztvert šo saturu.

Attēlu optimizēšana internetam

Neapstrādāti attēli mēdz būt ļoti lieli, kas ievērojami palēnina tīmekļa lapas ielādi. Tāpēc vēlams attēlu vispirms apstrādāt savā datorā, un tikai tad to augšupielādēt interneta vietnē.

Vispirms izgriež no attēla lieko saturu (angl. Crop).

Tālāk pielāgo attēla izmēru tīmekļa videi. 1600 px plats attēls vairums ekrānu aizņems visu redzamo vietu, tāpēc tikai īpašos gadījumos būs jēdzīgi pārsniegt šo izmēru. Ja tā būs ilustrācija tekstā, pilnīgi pietiks ar 400 px līdz 800 px platu attēlu.

Lai gūtu priekšstatu par dažādu attēlu izmēriem tīmekļa lapās, var ieskatīties parasto reklāmas lauku izmēros.

Standard web banner ad sizes

Piezīme: Moodle un citās tiešsaistes programmatūrās ir iebūvēta iespēja mainīt attēlu izmēru. Šī ir mānīga opcija, jo pats attēls netiek samazināts, tas tikai tiek parādīts mazākā izmērā. Rezultātā nemainās faila lielums, un tas joprojām var ievērojami palēnināt satura ielādi lapā.

Attēlu vēlams saglabāt JPG vai PNG formātā. JPG formāts ir īpaši piemērots foto attēliem, bet PNG formātu mēdz ieteikt diagrammām un zīmējumiem. Tikai PNG formātam attēla fonu un citus elementus var padarīt caurspīdīgus. Vietnē undsgn ir detalizētāks izklāsts par abu šo formātu niansēm (angļu valodā).

Attēlu sagatavošanai internetam derēs jebkura foto apstrādes aplikācija, kurā var apgriezt un samazināt attēlus. Interesants tiešsaistes risinājumi ar plašu funkciju klāstu ir vietnes Pixlr X un Canva.

Autortiesības

Pēc noklusējuma internetā atrodamā informācija ir aizsargāta, tātad, ja savā materiālā ievieto citā vietnē atrastu attēlu, pastāv liela varbūtība, ka tiek pārkāptas autortiesības. Ja grib iekļaut internetā atrastu materiālu, bet nav pārliecības, vai ar to pārkāpj autortiesības, labāk ir ievietot hipersaiti uz šo materiālu.

Ir vairākas iniciatīvas, kas ir apņēmušās veicināt resursu brīvu pieejamību, tai skaitā, Creative Commons kustība. Creative Commons tika radīta kā alternatīva radošo darbu intelektuālajai aizsardzībai, dodot autoriem iespēju pašiem noteikt, ko drīkst un ko nedrīkst darīt ar viņu darbu. Sadaļā Saites ir minētas vairākas vietnes, kur atrast resursus, kurus to autori ir licencējuši ar licenci, kas ļauj to kopīgot un brīvi lietot. Tomēr arī šeit ir svarīgi ieskatīties detalizētā aprakstā, lai noskaidrotu, ko drīkst un ko nedrīkst darīt ar materiālu, un kāda atsauce ir jāpievieno, ja to publicē.

Video ieraksti

Par to, ka audio un video ir ļoti efektīvs un iecienīts mācīšanās veids, liecina podkāstu un Youtube popularitāti. Arī ja satura kvalitāte reizēm ir šaubīga, daudziem cilvēkiem Vikipēdija un Youtube ir pirmās (un bieži vien arī pēdējās) pieturvietas, kur meklēt atbildi kādam jautājumam. Youtube fenomens arī parāda, ka video ierakstīšana mūsdienās ir viegli izdarāma lieta, kurai nav vajadzīga dārga tehnika un lielas zināšanas.

Idejas un apsvērumi

Video mācību materiālam vēlams būt precīzam un lakoniskam; ja skatītājam radīsies neskaidrības, viņš noskatīsies attiecīgo daļu atkārtoti.

Apjomīgu saturu vēlams saskaldīt, katrai tēmai veltot atsevišķu video klipu. Tas atvieglina ierakstīšanas procesu, dod iespēju kombinēt saturu dažādām vajadzībām, ļauj to vieglāk aktualizēt un papildināt, kā arī studentam tas dod elastību un padara saturu vieglāk uztveramu. Labs piemērs šādai pieejai ir Khan Academy radītās mācību programmas.

Līdzīgi kā klātienes lekcijā, ir vēlams saturu papildināt ar piemēriem, ilustrācijām un citiem vizuāliem materiāliem. Visām operētājsistēmām ir pieejamas vienkārši lietojamas ekrānierakstīšanas aplikācijas, ar kurām to izdarīt.

Vairums cilvēku ir vairāk vai mazāk liela barjera sevis ierakstīšanai. Īpaši perfekcionistiem tas ir laikietilpīgs process. Rūpīga plānošana padarīs ierakstīšanu mērķtiecīgāku, un der atcerēties, ka kvalitatīvi veidots mācību materiāls kalpos ilgu laiku.

Video vietā var apsvērt iespēju mācību procesā izmantot audio ierakstus, piemēram, pasniedzējs var savu novērtējumu nesniegt rakstiski, bet tā vietā izmantot audio ierakstus, šādi padarot atgriezenisko saiti personīgāku un ietaupot laiku tās sagatavošanā.

Ierakstīšanas tehnika

Daudzos gadījumos pietiek ar datorā iebūvēto kameru un normāli apgaismotu telpu, lai radītu “baudāmas” kvalitātes video klipus. Lai gūtu labāku rezultātu, var nopirkt ārēju USB kameru par ~ EUR 30, piemēram, Logitech C270. Lai tālāk uzlabotu attēlu kvalitāti, ir vērts piestrādāt pie apgaismojuma, piemēram, izmantot gredzenveida LED lampu: Masterfoto.

Skatītājs mēdz piedot trūkumus video kvalitātē, bet slikta skaņas kvalitāte pārvērtīs mācību materiāla apgūšanu par pacietības izaicinājumu. Ja plāno regulāri veikt audio vai video ierakstus un grib pacelt esošo skaņas kvalitāti nākamajā līmenī, der iegādāties ārēju USB mikrofonu, piemēram, Blue Yeti ir daudzu podkāstu veidotāju iecienītais risinājums, ko var internetā atrast par ~ EUR 100.

Programmatūra

Ir vairākas brīvas programmas, kas ir kļuvušas par standartu risinājumu audio un video ierakstīšanai.

  • Audacity ir pietiekami profesionāla un viegli apgūstama programma audio ierakstīšanai un apstrādei.
  • OBS Studio ir spēcīgs risinājums video prezentāciju veidošanai un video straumēšanai.
  • Video apstrādei standarta risinājums Windows vidē ir MovieMaker un iOS vidē iMovie. OpenShot ir iesācējiem draudzīgs brīvā koda risinājums, kas pieejams visām operētājsistēmām. Ja grib lielāku funkcionalitāti, ir vērts izpētīt Shotcut. Nopietnākiem projektiem ir pieejamas profesionālu programmu brīvas versijas (kas gan nav brīvais kods), piemēram, DaVinci Resolve, bet pie šiem risinājumiem būs krietni jāpiestrādā, lai kļūtu par kompetentu to lietotāju.
  • Youtube ir populārākais risinājums video glabāšanai internetā. Platformā ir iebūvēti dažādi rīki video apstrādei un kvalitātes uzlabošanai.
  • Blender ir brīvā koda risinājums 3D modeļu, simulāciju un animāciju rādīšanai.

Šī raksta autors Toms Urdze
ir to licencējis ar
CC BY-SA 4.0